Proiecte Erasmus+ „eTwinning”

eTwinning este comunitatea şcolilor din Europa.

INTERNET FRIEND OR ENEMY

Scopul acestui proiect este de a crește nivelul de conștientizare cu privire la cyberbullying, un fenomen în creștere rapidă în licee. Studenții învață cum să recunoască cyberbullying-ul și să se descurce eficient cu acesta, fie victima, fie pasagerul. Vom învăța elevii cum să folosească internetul într-o manieră salvatoare, ce este protecția datelor cu caracter personal. Vor împărtăși opinii și experiență cu privire la intimidarea cibernetică, vor citi povești, își vor exprima sentimentele realizând videoclipuri scurte sau afișe pentru ceilalți elevi, profesori și părinți despre cyberbullying. Mai mult, proiectul este o invitație pentru toți să comunice online pentru a oferi o experiență digitală mai bună. Aceasta va permite tinerilor să obțină informații despre regulile digitale, drepturile și responsabilitățile din rețeaua globală, sfaturi despre cum să fie sigur online și să aibă un impact pozitiv asupra comunității mondiale

Cooking healthy in my school !

Proiectul are ca scop dezvoltarea personalității elevului, astfel încât să-l facă pe copil să se simtă în siguranță și să-i permită să se exprime liber, să treacă pentru a experimenta diverse situații și sentimente, căutând și găsind soluții adecvate, toate acestea îmbunătățindu-și imaginea de sine și respectul de sine, dar și capacitatea sa de integrare în societate. Scopul terapiei ocupaționale este de a ajuta oamenii să își recupereze independența în majoritatea domeniilor de existență; această terapie îmbunătățește abilitățile cognitive, fizice și motorii ale persoanelor cu dizabilități și contribuie la creșterea încrederii în sine și la reintegrarea socială. Principalele ocupații ale unui copil sunt jocul și învățarea. Terapeuții vor evalua abilitățile copiilor de a juca, rezultatele lor educaționale și activitățile zilnice pentru a realiza o analiză comparativă cu standardele aplicabile grupelor de vârstă.